Wspólne konto

Miłość, tak to czas kiedy trzymamy się za ręce, myślimy o budowaniu wspólnej przyszłości. Zakupy, wspólne śniadania, obiady, kolacje a także plany na przyszłość. Początkowo ograniczamy się do drobnych wydatków, jednak wraz ze wzrostem zaufania decydujemy się na wspólne wakacje, zakup mieszkania czy też domu, a także założenie wspólnego konta.

Razem czy osobno?

Rozsądek to dobry doradca, miłość bywa burzliwa, często zaślepiająca. Wiele osób uważa, że przed ślubem nie warto żyć ze wspólnych pieniędzy, szczególnie zadowolone z tego pomysłu są osoby samodzielne, które nie wyobrażają sobie dzielenia pieniędzmi. Wspólny budżet tak, jednak wspólne konto absolutnie. Często w związku pojawiają się kłótnie, te kłótnie przeważnie bywają o pieniądze. Z tego też powodu najlepiej by każdy trzymał swoje zarobki we własnym portfelu. Nie warto marnować swojego związku tylko z powodu gotówki, która raz jest a drugi raz jej nie ma. Zanim założymy wspólne konto warto decyzję bardzo dokładnie przemyśleć, jednak należy unikać przekonywania na siłę jednej ze stron, to nie jest dobra praktyka, która nie przynosi dobrego, raczej rujnuje małżeństwo.

Zalety wspólnego konta

Wiele osób nie wyobraża sobie życia z dwoma różnymi kontami. Zwolennicy doszukują się wielu zalet, jedną z nich oczywiście jest łatwiejsze zarządzanie budżetem domowym, mniej problemów, formalności i co ważne papierkowej pracy. Każda ze stron może w taki sam sposób dysponować pieniędzmi, jednak to nie jedyne plusy. Kolejne to duże niższe opłaty niż w przypadku prowadzenia dwóch kont, a szczególnie w dwóch różnych bankach. W momencie gdy staramy się o kredyt wspólne konto daje nam możliwość na uzyskanie większej pożyczki, ze względu na większy dochód. Wiele można wymieniać, najważniejsze jest zaufanie, lecz gdy z tym bywa różnie w prosty sposób można przejrzeć listę wykonanych transakcji, które współmałżonek przeprowadził. W przypadku posiadania wspólnego konta oboje partnerów ze sobą rozmawiają, o rodzinie, o wydatkach. W ten sposób jasno można określić cele, wydatki, przyjemności, nikt nikomu nie zarzuci, że ktoś wydał coś więcej. Związek to coś wspólnego, a problem szczególnie się pojawia gdy coś rozgraniczamy na moje czy też Twoje. Z tym problemem w tym momencie nie będziemy mieć problemu, szczególnie gdy nie zawsze dochody kobiety są zbyt niskie. Owszem mężczyźni także czasem otrzymują niższe wynagrodzenie niż druga połówka. Wspólne konto, wspólne decyzje, z podjęciem tej ostatecznej o założeniu jednego rachunku każdy powinien dać sobie czas na przemyślenie decyzji, nie warto działać pod naciskiem, presją z jednej strony, na dobre to nie wyjdzie, a będziemy tylko ciągle podirytowani, szczególnie gdy pojawią się inne problemy, nie tylko natury finansowej. Zaufanie w tych czasach jest najważniejsze, jednak jak już wspomnieliśmy różnie z tym bywa, kontrola wydatków to jedno, jednak gdy nie potrafimy się uporać z tym problemem warto pomyśleć o oddzielnych kontach, do których współmałżonek po prostu nie będzie posiadał dostępu.

Wspólne konto to nie jedna karta do bankomatu lecz dwie, które posiadają odrębne numery PIN. Każda karta jest indywidualna, nie ma powiązania między jedną a druga kartą, limity ustalone obowiązują na jednej, druga jest wolna od wszelkich ograniczeń. Współwłaściciel ma wiele możliwości, w przypadku ewentualnej kradzieży mąż czy żona może kartę zastrzec.

Jednak same zalety to nie wszystko, życie jest bardzo przewrotne, także w tej sytuacji mogą pojawić się także wady. Najczęściej pojawiającym się problemem jest oczywiście utrata niezależności finansowej, odpowiedzialność za różnego typu zobowiązania drugiej połowy, a także brak możliwości zrobienia komuś niespodzianki, gdyż każdy wie dokładnie ile wydał i gdzie przeprowadził transakcję.

Czy wiesz już co jest lepsze dla waszego związku? Wiele osób wciąz poszukuje nowych rozwiązań, banki oferują jedno z nich. Każdy może posiadać indywidualne konta, a na wspólne wydatki po prostu można utworzyć wspólne nowe konto. Warto pamiętać, że indywidualne konta są szeroko dostępne dla swoich domowników, wystarczy złożyć odpowiedni wniosek.

Finanse to wciąz bardzo drażliwy temat dla wielu osób, często ludzie niestety nie potrafią w tej kwestii się dogadać, pojawia się coraz więcej kłótni, a gdy wtrącają się osoby trzecie niestety związek się kruszy, fundamenty niszczeją, a każda ze stron czuje ogromne rozgoryczenie. A przecież miało być tak pięknie, idealnie.

Zakładanie wspólnego konta to dopiero początki, warto zaraz po ślubie, a najlepiej jeszcze przed ustalić w jaki sposób będziemy gospodarować naszym domem. Odkładanie tej kwestii po ślubie to najgorsze rozwiązanie jakie może się pojawić. Przecież wspólny czas powinien być spożytkowany na wspólnej zabawie a nie na wypominaniu sobie wzajemnie kto ile pieniędzy przyniósł do domu i kto ile, a co ważne na co wydał. Każdy jest dorosły, ma swoje potrzeby, decydując się na ślub zapewne wszyscy wiedzą o wadach i zaletach partnera, o tym co nie pasuje, a co można było zaakceptować. Nigdy nie należy przesadzać, kłótnie i drobne, przejściowe kłopoty zawsze będą się pojawiać, jednak warto zadbać o to by były one krótkie, by każde nieporozumienie zostało jasno wytłumaczone.

Podsumowując każdy ma wolną wolę, wybór indywidualny, może wybrać rodzaj konta, nie musi ulegać presji i decydować się na coś, co w ogóle nie pasuje, nie robi wrażenia, a nasz małżonek tylko i wyłącznie czeka na to, by wykorzystać pieniądze. Nie obawiaj się wspólne konto to jedność, lecz osobne konta to ogromne zaufanie, którym darzy naszego partnera. Warto pamiętać, że kiedyś to był obcy człowiek, a dzisiaj razem mieszkasz z nim i dbasz o wspólny budżet, który daje obraz pełnego małżeństwa, szczęśliwego, które pokonuje trudne chwile razem.

NAWIGACJA

>

Parterzy:

-
-