Wspólne konto z małżonkiem, dlaczego warto je otworzyć?

Kiedy się zakochujemy wszystko widzimy w kolorowych barwach. Planujemy ślub, wspólne mieszkanie i założenie rodziny. Życie po ślubie z czasem przechodzi w rutynę, a codzienne obowiązki potrafią nas przytłoczyć. Jedną z problematycznych kwestii, jaką warto omówić już przed ślubem są finanse. Można nimi zarządzać na wiele sposobów. Istotne jednak, aby ustalić je w miarę szybko. Pomoże to uniknąć wielu nieporozumień w przyszłości. Banki wychodząc naprzeciw naszym potrzebom oferują wspólne konta. Czy założenie takiego konta wspólnie z małżonkiem to dobry pomysł? Czy w naszej sytuacji to się opłaca?

Wspólny budżet domowy

Jeśli dzielimy ze sobą gospodarstwo domowe powinniśmy solidarnie ponosić za nie opłaty. Dotyczy się to również innych kwestii naszego życia, gdzie w grę wchodzą pieniądze. Istnieją rodziny gdzie środkami zarządza jeden z małżonków, a wynagrodzenia w całości przelewane są na jedno konto. Jest to dobry sposób, do momentu kiedy druga strona nie ma nic przeciwko. Niekiedy jeden z małżonków jest mniej rozrzutny i lepiej radzi sobie z zarządzaniem pieniędzmi. W takiej sytuacji jest to dobry wybór dla obu stron. Innym sposobem jest ustalenie kwoty jaką obydwoje małżonków przelewa co miesiąc na wspólne konto, i to właśnie z nich dokonywanie wszystkich opłat czy płatności za zakupy.

Oczywiście istnieją rodziny, gdzie każdy członek trzyma swoje środki na osobnym koncie. Między sobą dzieli się natomiast zobowiązania. Nie jest to zły sposób jednak w praktyce może okazać się o wiele trudniejszy niż wspólne konto bankowe. Wysokość opłat i rachunków może zmieniać się wraz ze zmieniającą się sytuacją życiową. W takim modelu istnieje konieczność ciągłej kalkulacji i dostosowywania potrzeb. Mogą wystąpić sytuacje, kiedy nie wiem do końca kto ma za co zapłacić. Niekiedy może to rodzić konflikty między małżonkami.

Oszczędzanie na wspólną przyszłość

Wspólne konto bankowe możemy także założyć w określonym celu. Sprawdzi się do gromadzenia środków na duże przedsięwzięcia. Możemy zdecydować się nie tylko na konto osobiste ale i oszczędnościowe. Oprocentowania na kontach oszczędnościowych nie są zbyt duże, ale do takiego konta mamy znacznie mniejszy dostęp niż w przypadku zwykłego konta osobistego. Dzięki temu łatwiej będzie nam się powstrzymać przed wydaniem zgromadzonej kwoty. Możemy się również wspólnie motywować. Dodatkowe środki jakie uda nam się zgromadzić możemy odłożyć na emeryturę bądź zatrzymać w razie gorszego momentu w naszym życiu. Niestety wielu sytuacji nie jesteśmy w stanie przewidzieć. Nawet jeśli jesteśmy docenianiu w swojej pracy, wcale nie tak trudno jest ją stracić. Wystarczy, że zmieni się sytuacja na rynku gospodarczym i nasz pracodawca będzie musiał dokonać na przykład redukcji etatów. Warto wspólnie z małżonkiem zbudować coś na kształt poduszki finansowej czyli dodatkowego zabezpieczenia w sytuacji utraty pracy, problemów ze zdrowiem czy jeszcze innego nie dającego się wcześniej przewidzieć zdarzenia losowego. Zawsze lepiej jest posiadać dodatkowe środki i przeznaczyć je chociażby na coś zupełnie innego niż sięgać po wysoko oprocentowane chwilówki czy pożyczki bankowe. Zapewni nam to psychiczny spokój jaki płynność finansową.

Wyjazd na wakacje

Dobrym pomysłem jest odkładanie środków na wspólne wakacje. Zwłaszcza jeśli chcemy wyjechać gdzieś za granicę. Wakacje to coś, na co każdy z nas powinien sobie od czasu do czasu pozwolić. Pozwolą nam wypocząć i zrelaksować się. Jest to niezwykle istotne, biorąc pod uwagę stres jaki towarzyszy nam każdego dnia. Również jeśli od jakiegoś czasu trudniej jest porozumieć nam się ze współmałżonkiem wyjazd na wakacje powinien pomóc w rozwiązaniu tego problemu. Wspólnie odkładając co miesiąc określone kwoty, możemy uzbierać pieniądze na wymarzone wakacje. Nie będzie się to wiązało z koniecznością wzięcia pożyczki czy poważnym nadszarpnięciem domowego budżetu.

Zakup domu lub mieszkania

Podobnie sytuacja wygląda przy chęci zakupu własnej nieruchomości. Jest to jednak znacznie większa inwestycja niż wyjazd na wakacje. Nawet jeśli zakup nieruchomości sfinansujemy kredytem hipotecznym, potrzebny nam będzie niemały wkład własny. Wspólne konto bankowe może okazać nam się w tym przypadku bardzo pomocne. Ustalmy kwoty jakie będziemy wpłacać na nie każdego miesiąca i pilnujmy się wzajemnie.

Przyszłość dziecka

Każdy z nas chciałby zapewnić jak najlepszą przyszłość swojemu dziecku. Warto pomyśleć o tym jak najwcześniej. Zanim maluch pojawi się na świecie możemy wpłacać drobne kwoty na wspólne konto oszczędnościowe. Kiedy odłożymy już środki w kwocie umożliwiającej zakup wyprawki, będziemy czuli się o wiele bardziej komfortowo. Posiadanie dziecka wiąże się z wieloma nieprzewidzianymi wydatkami. Posiadanie oszczędności to dobry sposób, aby uniknąć zawirowań finansowych czy konieczności sięgania po kredyty.

Zalety posiadania wspólnego konta w banku

Posiadanie wspólnego konta bankowego ma wiele zalet. Przede wszystkim każdy z małżonków ma łatwy dostęp do zgromadzonych na nim środków. W każdej chwili może dokonać płatności kartą czy wypłacić potrzebną kwotę z bankomatu.

Każdy z właścicieli otrzyma dostęp do aplikacji internetowej, gdzie na bieżąco będzie mógł kontrolować stan posiadanych środków. Taka kontrola sprawdzi się zwłaszcza, kiedy jedna strona jest mniej oszczędna niż druga. Mamy kontrolę nad tym na co idą nasze pieniądze. Za pomocą takiego konta możemy wspólnie wypracować sobie najlepszy sposób zarządzania budżetem domowym.

Mając pieniądze na wspólnym koncie nie musimy się też zastanawiać kto za co płacić. Nie ma to znaczenia ponieważ konto i tak jest wspólne, tak samo jak zgromadzone na nim środki. Pozwoli to uniknąć nieporozumień przy wyjściu do restauracji czy konieczności zrobienia dodatkowych, nie planowanych wcześniej zakupów.

NAWIGACJA

Parterzy:

-
-