Wkład własny

Nowe mieszkanie? A może to jest za małe i poszukujesz czegoś większego? Jesteś zainteresowany budową domu za miastem, z pięknym ogrodem i widokiem na jezioro? Nic bardziej prostego, odpowiednie dokumenty i czas na zmiany. Jednak co w przypadku braku gotówki? Problemy finansowe dopadną niejedną osobę, jednak świat biegnie w bardzo szybkim tempie, z tak drobnymi problemami można sobie w bardzo prosty sposób poradzić. Wystarczy sięgnąć po kredyt hipoteczny.

Czy i Ty masz szansę zgromadzić odpowiednią sumę pieniędzy?

Comiesięczne odkładanie gotówki to spory problem, zazwyczaj odłożone pieniądze na coś się przydają. Więc jak uzbierać całą kwotę na wymarzony dom? Pensja raczej nie wystarczy, przeciętny Kowalski ma do zapłacenia rachunki, żywność a także dojazd do pracy. Pochłania to często sporą część pieniędzy. Na większe plany niestety nas nie stać.

Sięgając po kredyt hipoteczny musimy spełnić wiele oczekiwań banku. W pierwszej kolejności oczywiście nasza zdolność kredytowa, wysokość dochodu a także historia kredytowa BIK. Czy to wszystko? Wniosek i kilka podpisów, jest możliwe? Wielu osobom wciąż się to wydaje bardzo proste, praktycznie nieskomplikowane. Jednak dodatkowy punkt to oczywiście wkład własny. Niestety oszczędności nie zawsze pokrywają zapotrzebowanie, z pomocą bliskich każdy ma szansę uzbierać odpowiednią sumę.

Ile potrzeba wkładu własnego? Dwadzieścia a może trzydzieści tysięcy złotych. Banki są bardzo skrupulatnie, a do tego ich wymagania są niezwykle wysokie jeśli chodzi o wkład własny.

Całkowity koszt kredytu to oczywiście nie tylko kwota, którą pożyczy nam bank. Do całości dochodzi szereg dodatkowych pieniędzy. Wszystko opiera się o stopę procentową, od niej w szczególności zależy wysokość rat. Jednak to nie jedyny element naszej raty, można wymieniać dużo różnych składowych, wśród nich możemy wyróżnić marżę dla banku, prowizję za udzielenie kredytu. Jednak aby w ogóle myśleć o dostaniu kredytu każdy kredytobiorca musi zgromadzić wkład własny, 20% już dawno odeszło w zapomnienie, obecnie może wynieść nawet 40%. Czy jesteś gotowy na poniesienie tak dużych kosztów? Nie zawsze jesteśmy w stanie wygospodarować odpowiednią sumę pieniędzy, szczególnie gdy przed nami wizja wielkiej pożyczki, którą trzeba będzie spłacać, jeśli chcemy zachować nasze mieszkanie.

Pomocna dłoń kogoś bliskiego

Zatem zanim jednak wybierzemy się do banku, warto pomyśleć o zgromadzeniu odpowiedniej sumy pieniędzy. Oczywiście z pomocą przychodzą mniejsze pożyczki jednak obniża to naszą zdolność kredytową, BIK ma nas na oku, a bank niestety niekoniecznie będzie chciał udzielić pożyczki, z drugiej strony patrząc czy jesteśmy w stanie spłacać równocześnie dwa kredyty? Zatem, w jaki sposób wygospodarować odpowiednią sumę pieniędzy? Może czas podwinąć ogon i poprosić kogoś bliskiego o pomoc, o pożyczkę, którą będzie można spłacić w późniejszym terminie, albo rozłożyć na niewielkie sumy co miesiąc, które aż tak bardzo nie zaważą na naszym budżecie? Najczęściej z pomocą przychodzą oczywiście rodzice, rodzeństwo, jednak nie wszyscy zawsze mogą pomóc. Każdy z nich ma własne życie, własne problemy, często także te finansowe. Jednak warto zapytać, a jeśli jednak odpowiedź jest negatywna może czas popytać wśród znajomych, wśród osób, które dysponują dużymi pieniędzmi. Należy jednak uważać, by przypadkiem nie trafić na jakiegoś lichwiarza, warto zatem obracać się w kręgu osób dobrze nam znanych, tych najbardziej zaufanych.

Czasy są ciężkie, nie wszyscy mogą nam zaoferować tak dużą sumę, jeśli uda nam się ją zgromadzić nie ma najmniejszego problemu, jeśli jednak będzie to suma dużo mniejsza można postarać się w banku o zmniejszenie wkładu własnego, jednak pojawia się inny duży problem. Bank będzie chciał na pewno się zabezpieczyć, co przedstawi w dodatkowym ubezpieczeniu od niskiego wkładu, z tego też powodu wzrośnie wartość naszego kredytu. Pętla się zaciąga, niestety nie mamy często wyjścia. Można szukać szybkich chwilówek, pożyczek na już, jednak są to tak duże opłaty, że często spłacamy dwa lub trzy razy tyle, a jeśli nie oddamy wszystkiego w odpowiednim terminie, tym uzgodnionym odsetki wzrastają w bardzo dużym, wręcz niewiarygodnym tempie. Nie warto ryzykować, aż tak wiele, przecież przed nami wizja ogromnego kredytu hipotecznego, który będzie rozłożony nawet na kilkanaście lat.

Czy jesteś pewien, że zdołasz uzbierać odpowiednią sumę na wkład własny? Na pewno korzystniej mają małżeństwa, które przy wspólnych dochodach są w stanie odłożyć część pieniędzy, jednak single muszą postarać się dużo bardziej. Często jedna pensja, za którą nie tylko opłacamy rachunki, ale także żyjemy, musimy coś zjeść.

Sprowadzając wszystko do najniższych standardów i tak musimy poczekać dobrych kilka lat zanim podejmiemy decyzję i podpiszemy umowę z najbliższym bankiem. Warto dobrze się rozejrzeć, poszukać odpowiedniej oferty. Zdarzają się czasem takie, które wymagają mniejszego wkładu finansowego, chociaż wymagane jest ubezpieczenie i tak będzie koszt dużo niższy niż w przypadku zaciągnięcia drugiego, dużego kredytu. Niektóre banki szacują, że jest to około 11 tysięcy złotych więcej.

Motywacją do działania jest wizja wspaniałego, nowego mieszkania. Myśl, że coś będzie nasze, możemy urządzić w dowolny sposób, taki jakbyśmy chcieli, bez ciągłego wpłacania najmu komuś obcemu. Czynsz oczywiście pozostaje, rachunki bez zmian, ale suma pieniędzy pobierana za wynajem jest dla nas, nie musimy się obawiać, że ktoś nam wypowie umowę, że ktoś nam po prostu podziękuję. Pozostaje jedynie wizja spłaty rat na kilka lat, jednak z tym problemem wiele osób sobie doskonale radzi. W momencie gdy zaistnieje możliwość wcześniejszej spłaty będziemy także mieli szansę na zwrot poniesionych kosztów. Jest szansa na odzyskanie sporej sumy pieniędzy, która na pewno się przyda, a my będziemy już spać spokojnie, bez ogromnych comiesięcznych rat.

NAWIGACJA