Skomplikowana budowa karty płatniczej

Prawie w każdym portfelu w obecnych czasach można odnaleźć plastikowy pieniądz, jednak wiele osób wciąż dokładnie nie wie z czego jest on zbudowany. Jeszcze do niedawna karta nie była zbyt popularna, ludzie obawiali się oszustów, którzy z łatwością mogli ukraść ich pieniądze. Dzisiaj bankowość elektroniczna to już norma, a coraz częściej wiele osób wykonuje swoje transakcje właśnie z wykorzystaniem karty płatniczej.

Budowa karty płatniczej

Karta bankowa to bardzo proste narzędzie, coraz więcej osób decyduje się na jej użycie, za ich pomocą można dokonać bezgotówkowej płatności i nie martwić się, że tym razem nam znów zabraknie gotówki. Płatności można dokonywać nie tylko w sklepie stacjonarnym, ale także coraz częściej i tym internetowym, jednak restauracja, kino, apteka i inne punkty usługowe także posiadają możliwość obsługi karty płatniczej.

Czy wiesz, w jaki sposób zbudowany jest plastikowa karta, jakie informacje może odnaleźć na nich użytkownik? Każda karta oczywiście posiada awers i rewers. Jednak tego może się raczej każdy domyślić, nowoczesne modele posiadają chip, a dopełnieniem całości jest numer karty. Nieważne skąd pochodzi karta, zawsze powinna być zbudowana z giętkiego plastiku, prawidłowo wykonane posiadają identyczny format a także odnajdujemy na nich standardowe elementy.

Zacznijmy od początku, najpierw przyjrzyjmy się jej wymiarom. Standardowe rozmiary jasno określa Międzynarodowa Organizacja Normalizacyjna, wytyczne pochodzą z 1985 roku, zgodnie z normą ISO każda karta powinna posiadać 53, 98 mm wysokości oraz 85, 6 mm szerokości, a także 0, 76 mm grubości. Jednak to nie jedyne normy, każda karta posiada zaokrąglone końce o promieniu 3, 18 mm. Czy Twoja karta też jest taka? Czy mieści się w standardzie. Czasem z ciekawości warto sprawdzić i kilka plastików dołożyć do siebie. Na pewno będą posiadać identyczne wymiary.

Na karcie można odnaleźć różne charakterystyczne elementy. Zacznijmy od przodu karty, czyli tego tradycyjnego awersu. Gdy weźmiemy ten jakże ważny kawałek plastiku do ręki możemy zobaczyć na nim nazwę i znak firmowy, charakterystyczny dla danego banku, który kartę wydał. Dane zlokalizowane są w górnej części wyśrodkowane, ewentualnie w lewym roku. Kolejny podpunkt to numer karty, jest to ciąg 16 cyfr, które charakterystycznie zapisywane są w 4 blokach po 4 cyfry. W tym długim kodzie zawartych jest wiele informacji, po pierwsze możemy odczytać informacje o rachunku właściciela, banku a także organizacji płatniczej, z której pochodzi karta. Dane te umieszczane są na awersie karty, w jej centralnej części. Ciekawostką jest ostatnia cyfra, która prowadzi kontrolę, czy przypadkiem podczas przepisywania nie zaistniała pomyłka, podczas wpisu system przeprowadza szybkie liczenie i sprawdza, czy wszystko jest poprawne. Bardzo bezpieczne rozwiązanie, szczególnie podczas dokonywania transakcji internetowych.

Raz wydana karta niestety nie jest ważna do końca życia, każda z nich posiada okres ważności, najczęściej instytucje narzucają okres trzech lat, jednak zdarzają się wyjątki od reguły i dostaniemy kartę na dłużej. Nowa karta najczęściej przychodzi do nas do domu, przed upływem terminu ważności, warto o tym pamiętać, gdyż karta po terminie nie jest ważna, a bankomat lub osoby z punktu obsługowego mogą nam ją odrzucić lub po prostu zatrzymać.

Logotyp a także hologram ostatnimi laty był umieszczany na awersie w prawym dolnym rogu, od pewnego czasu trend ten bardzo się zmienił, obecnie można odnaleźć te znaki na rewersie. Hologram to nic innego jak niewielki rysunek, tekst, umieszczany jest laserowo, jak zawsze jest dwu- lub trójwymiarowy. Znaki te są bardzo bezpieczne, w momencie próby ich oderwania ulegają samozniszczeniu, a gdyby ktoś chciał skopiować lub skserować niestety tego procesu nie da się przeprowadzić.

A czy zauważyłeś chip? Czym właściwie jest ten cały chip, to nic innego jak mikroprocesor, standardów kształt to oczywiście kwadrat z niewielka nazwą banku. Chip ten jest nieusuwalny, doklejony do karty za pomocą kleju, który wraz z plastikiem wchodzi w reakcję chemiczną.

Dodatkowe informacje to oczywiście imię i nazwisko właściciela karty, w przypadku karty biznesowej umieszczana jest nazwa firmy. Kolejny podpunkt to oznaczenie zasięgu karty. Rozróżniamy dwa lokalną bądź międzynarodową. Warto pamiętać, że ta pierwsza może być tylko używana na terenie kraju, lepszym rozwiązaniem jest model drugi, który pozwala na przeprowadzenie transakcji zarówno w kraju jak i za jego granicami.

Jednak to nie wszystkie elementy, wiele banków swoim klientom oferuje różne typy, które odróżniają od siebie poszczególnych klientów, wśród nich możemy odnaleźć karty złote, businessowe oraz prestiżowe. Najczęściej odróżnia je od siebie tylko szata graficzna, jednak zdarzają się inne odstępstwa od reguły. Na rynku wciąż funkcjonują dwa modele kart, te tradycyjne z paskiem magnetycznym oraz te zbliżeniowe. Te drugie posiadają układ elektroniczny, który pozwala na przeprowadzenie bezdotykowych transakcji.

Rewers posiada znacznie mniej elementów, pasek magnetyczny, jego wymiary to 12 mm na 86mm, zakodowane są w nim dane dotyczące posiadacza karty oraz jego rachunku. Kolejny element to oczywiście pasek podpisu, każdy właściciel musi na niej złożyć swój podpis. Każda próba usunięcia warstwy kończy się jej unieważnieniem, manipulacje potwierdzane są przez automatyczny napis karta nieważna. Mały plastik posiada wiele technologii, niektóre osoby nawet sobie nie zdają sprawy, jak bardzo jest ona naszpikowana elektroniką.

Dzisiejsze karty są bezpieczne, jednak podczas przeprowadzania różnego typu transakcji wciąz trzeba uważać na złodziei i oszustów czyhających tuż za rogiem, którzy próbują w podstępny sposób wyłudzić od nas pieniądze. Chwila nieuwagi i może dojść do tragedii.

NAWIGACJA

>

Parterzy:

-
-