W życiu każdego z nas przychodzi moment, w którym zastanawiamy się nad ofertą pożyczki lub kredytu z banku. Często za taką ewentualnością idą przyczyny w postaci szybszej możliwości realizacji naszego planu, czasem jest to konieczność spowodowana danymi warunkami życiowymi. Niezależnie od motywu, czasem zdarza się, że zapożyczenie się w instytucji bankowej o sprawdzonej reputacji nie jest złym pomysłem. Ale, zanim zdecydujesz się na ofertę, powinieneś sprawdzić kilka rzeczy. Wybór dokonany na podstawie pewnych czynników może uchronić Cię przed daleko idącymi konsekwencjami w przyszłości.
Rodzaje produktów umożliwiających zapożyczenie się w banku.
Produkty, które umożliwiają zapożyczenie się w banku, to między innymi karta kredytowa, pożyczki oraz kredyty. Każdy z tych produktów, a nawet podtypu produktów, będzie różnił się w zależności od banku, potrzeb klienta i tym podobnych. Warto jest mieć na uwadze, co te produkty ze sobą wnoszą do życia klienta, czym się różnią. Ale zanim zdecydujemy się na skorzystanie z dowolnego z nich, nie ulegajmy pokusie łatwego dostępu do środków, które w późniejszym terminie możemy zwrócić bankowej instytucji – poczytajmy także o opinii banków, o wymaganiach takich produktów, zanim zdecydujemy się na ich zastosowanie w swoim życiu.
Każdy produkt jest inny. Każdy produkt może być lepiej lub mniej dostosowany do Twoich potrzeb. Na zakup nowego telewizora czy laptopa być może wystarczy tylko możliwość płynąca ze skorzystania z karty kredytowej. Ale na zakup samochodu przyda się większa suma niż ta płynąca z użytkowania karty kredytowej, jak i korzystniejsze oprocentowanie. Dom również nie kupimy ani za pożyczkę, ani za przyznaną na karcie kredytowej sumę. Poniżej znajduje się ciekawy ogólny opis tych produktów oraz na co zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniej oferty bankowej.
Karty kredytowe
To jeden z tych produktów, które możemy otrzymać najszybciej – wystarczy jednorazowy kontakt z naszym bankiem, szybka analiza naszych zarobków i bank może nam taką kartę kredytową zaoferować włącznie z limitem maksymalnym, obliczonym na podstawie naszych dochodów miesięcznych. Taka karta jest łatwa w użyciu, często limit na tej karcie to dwu, trzykrotność naszych comiesięcznych zarobków. Wykorzystuje się ją dosłownie tak samo, jak kartę debetową – płacąc w punktach sprzedażowych lub dokonując transakcji w internecie. Jest to jednak karta dostosowana do wykonywania głównie traksacji bezgotówkowych – inne mogą być dodatkowo oprocentowane, wypłata gotówki z bankomatu może wiązać się z wyższymi naliczanymi odsetkami, albo też odsetki mogą zostać naliczone od momentu wyboru pieniędzy w formie gotówki z zastosowaniem tej karty. Korzyścią płynącą z płatności dokonywanych pożyczonymi z banku pieniędzmi w postaci karty kredytowej jest długi okres bezodsetkowy, w czasie którego możemy od razu zwrócić pieniądze i uniknąć dodatkowych płatności. Karty kredytowe są jednak naajczęściej najgorzej oprocentowanym produktem – to znaczy, że kiedy dojdzie do spłaty zaległości już oprocentowanych, są one zwykle wyższe niż w przypadku innych produktów bankowych. Posiadanie karty kredytowej jest też korzystne choćby z tego względu, że umożliwia tworzenie historii kredytowej, wymaganej do przyznania pożyczki lub kredytu gotówkowego na znacznie wyższą już kwotę. Korzystając z karty kredytowej z głową, tworzymy sobie idealne warunki pod możliwość skorzystania z oferty umożliwiającej realizację naszych większych i bardziej ambitnych planów ponad zakup lodówki, pralki czy innego sprzętu domowego – na „raty” karty kredytowej.
Pożyczki – co to, dla kogo?
Pożyczki to produkty bankowe zwykle używane na wszystkie inne cele konsumpcyjne poza celami takimi jak – inwestycje, nieruchomości, spłata innych pożyczek lub zobowiązań finansowych i tym podobnych. Zwykle są oprocentowane korzystniej niż karty kredytowe, przy wyborze odpowiedniej oferty należy zwrócić uwagę na koszty związane z przyznaniem pożyczki, które wchodzą w skład wszystkich kosztów związanych z późniejszą spłatą takiego zobowiązania. Oprócz tego, kwota pożyczki może być znacznie mniejsza niż kwota kredytu, przyznawanego na określony cel. A także, okres spłaty to zazwyczaj kilka lat maksymalnie, dlatego pożyczka nie jest nigdy dobrym pomysłem na uzyskanie dodatkowych pożyczonych środków z banku na zakup nieruchomości, przykładowo.
Kredyty – szeroki wachlarz i gama tego typu produktów
Kredytów i ofert kredytowych nie brakuje na rynku usług bankowych, a jednak nawet te produkty, tak zwane kredytowe, mają swoje typy – kredyty konsolidacyjne, mieszkaniowe, pod hipotekę. W zależności od naszych potrzeb, związanych z większą kwotą finansów niezbędnych do realizacji danych celi, okresu spłaty, historii kredytowej oraz tego, czym dysponujemy – możemy ubiegać się o daną formę. I tak, kredyty mieszkaniowe mają swój oczywisty cel – służą kupnie mieszkania. Co się stanie, jeśli pożyczone środki wydamy na inny cel, niż określony w przedmiocie umowy? Szczerze, to nie wiem, ale nie chciałabym sprawdzać. Prawdopodobnie bank rozwiązuje z miejsca taką umowę kredytową z kredytobiorcą i żąda natychmiastowej spłaty zapożyczonej kwoty, przy czym na zawsze już tracimy koszta opłacone z tytułu pozyskania takiego produktu bankowego.
Kredyty konsolidacyjne służą przede wszystkim spłaceniu zobowiązań z innych banków – jednego lub wielu – z możliwością zapożyczenia się na dodatkową sumę pieniędzy. Jednak, czy rzeczywiście jest to korzystna oferta? Nawet przenosząc wiele zobowiązań finansowych do jednego banku i spłacając wcześniejsze zobowiązania, płacenie nowych rat po korzystniejszym oprocentowaniu wcale nie przenosi się na mniejsze raty miesięczne. Stąd, z różnego rodzaju produktami bankowymi należy postępować ostrożnie.