Płatności mobilne są bezpieczne

XXI wiek, wiele osób wykorzystuje elektroniczna formę płatności, pieniądze w formie papierowej powoli schodzą na dalszy plan. Coraz mniej osób nosi przy sobie przysłowiową gotówkę. A zaledwie kilka lat temu było całkiem przeciwnie, niejedna osoba obawiała się bezgotówkowych transakcji, które przysparzały wiele problemów. Kilka dobrych lat temu transakcje karta płatniczą były po prostu mniej bezpieczne, obarczone różnego typu oszustwami. Nowoczesna technologia pozwala poczuć się bezpieczniej.

Wbrew wielu opiniom Polska jest krajem, w którym karty płatniczej używa się bardzo dużo, na świecie wciąż jest wiele Państw, które są daleko w tyle z nowościami technologicznymi.

Karta płatnicza

Mały plastikowy blankiecik zawiera wiele bardzo cennych wiadomości nie tylko o właścicielu karty, ale także o banku, który ją wydał. Standardowe wymiary, które obowiązują na całym świecie. Dodatkowo karty bankowe posiadają szereg bardzo poważnych zabezpieczeń, które trudno ocenić. Imię i nazwisko, pasek magnetyczny to zaledwie namiastka całości. Chip oraz różne hologramy i logotypy są bardzo odporne na różnego typu praktyki, które mogłyby ewentualnie kartę uszkodzić. Warto pamiętać, że karta posiada specjalne zabezpieczenia, które podczas próby oderwania, zmiany ulegają zniszczeniu. W pierwszej kolejności odporne na różnego typu praktyki są oczywiście hologramy, które ulegają samoistnemu zniszczeniu. Drugim bardzo ważnym elementem jest pasek podpisu, jeśli zostanie uszkodzona powłoka wierzchnia pojawia się napis karta nieważna. Plastikowy pieniądz ważny jest średnio trzy lata, jednak przed unieważnieniem karty bank nowy bankiecik wysyła do domu.
Chip i pasek magnetyczny zawierają wiele bardzo ważnych informacji, nie tylko o właścicielu karty, ale także banku i różnych kodach i informacjach niezbędnych do przeprowadzenia transakcji bezgotówkowej. Z roku na rok coraz więcej osób przekonuje się do tego typu płatności, łatwy dostęp do pieniędzy. Wykorzystywana jest podczas opłaty za zakupy w sklepach spożywczych, przemysłowych, budowlanych, jednak sklepy to nie wszystko. Restauracje, kina, apteki, a nawet fryzjer czy też inne punkty usługowe, w których z łatwością można dokonać opłaty. W obecnych czasach klient może płacić kartą nie tylko w sklepie stacjonarnym, ale także internetowym.

Historia plastikowego pieniądza

Zgłębiają historię pierwsze plastikowe pieniądze posiadały tylko pasek magnetyczny, można go było z łatwością skopiować, co narażało wiele osób na utratę oszczędności. Z czasem wprowadzono do karty chip, który bardzo utrudnił życie przestępcom, a posiadaczom kart dał szansę na bezpieczne przeprowadzanie transakcji. Wciąż należy uważać, złodzieje używają różnych metod, które pozwolą uzyskać dane do naszego konta. Dalej, wraz z upływem czasu banki wprowadziły na rynek kart, które umożliwiają przeprowadzenie transakcji zbliżeniowych. Karty te wyposażone są w nadajnik z anteną. Warto przypomnieć, że wtedy istnieje możliwość wykonania płatności do 50 zł bez użycia kodu PIN. Dogodne rozwiązanie, które ułatwiło robienie zakupów wielu osobom, a przy tym został podniesiony diametralnie poziom bezpieczeństwa. Warto pamiętać, by cały czas zwracać uwagę na zachowanie kilku zasad bezpieczeństwa podczas dokonywania transakcji.

Smartfon

Karta płatnicza to nie jedyne rozwiązanie, coraz popularniejsza na rynku okazała się nowa technologia, a wraz z nią przyszły smartfony. Obecnie nie potrzebujemy mieć przy sobie gotówki, a co więcej nie potrzebna nam jest karta, nieważne czy to sklep internetowy czy też stacjonarny. Smartfon z zainstalowaną aplikacją banku pozwala dokonać wielu bezpiecznych transakcji. Jednak to nie jedyna możliwość, na rynku coraz bardziej rozpowszechnił się system BLIK, do niedawna nieznany, a obecnie coraz bardziej rozpoznawalny. Działanie jest bardzo proste, aplikacja mobilna pozwala nam wygenerować sześciocyfrowy kod, warto pamiętać, że jest on jednorazowy, który wpisywany jest do terminala. W telefonie kupujący potwierdza chęć dokonania płatności i gotowe. Pieniądze z konta zostaną przelane na konto sprzedającego.
Osoby posługujące się tym sposobem płatności muszą pamiętać o bezpieczeństwie swojego telefonu, w momencie ewentualnej kradzieży należy w pierwszej kolejności niezwłocznie powiadomić naszego operatora, który zablokuje kartę SIM oraz telefon.

Płatność przez internet

Ostatnią możliwością jest płatność internetowa, sieć to powszechne miejsce naszych zakupów, transakcje są bezgotówkowe, a my nie musimy się obawiać o nasze pieniądze. Jednak przestępcy w ten sposób mogą uzyskać dużo więcej informacji o naszych funduszach. Zanim dokonamy jakichkolwiek płatności należy sprawdzić czy strona jest bezpieczna. Płatności w sieci są możliwe, jednak należy zwracać uwagę na szyfrowanie stron, w momencie gdy wydaje nam się coś podejrzane lepiej zrezygnować, wybrać inną formę płatności, by później nie żałować swoich decyzji.

Powyższe formy płatności to świetna alternatywa dla gotówki. Każda opcja ma oczywiście swoje plusy i minusy, tzw. wady i zalety, jednak w momencie kiedy zdecydujemy się na jedną z opcji warto zadbać o to by była ona dla nas bezpieczna, a co ważne wiarygodna. Popularność mobilnych transakcji z dnia na dzień rośnie, coraz więcej osób decyduje się na tę formę, jednak oszuści nie śpią, próbują wyłudzić od nas ciężko zarobione pieniądze. Zanim podejdziemy do bankomatu upewnijmy się, że nikt nas nie obserwuje, że bankomat jest w miejscu dostępnym dla wszystkich, że nie posiada on dodatkowych nakładek, które ewentualnie mogłyby skopiować naszą kartę. Jeśli jesteś gotowy na dokonywanie tego typu transakcji bądź cały czas czujny i nie spuszczaj z oka swoich wirtualnych pieniędzy, które mogą z naszego konta zniknąć w jednej chwili.

NAWIGACJA

>

Parterzy:

-
-