Kredyt hipoteczny dla obcokrajowca

Polska to coraz bardziej otwarty kraj na nowe społeczeństwo, obcokrajowcy przyjeżdżają coraz chętniej. Ogólne statystyki podają, że w naszym kraju może przebywać już ponad 400 tysięcy obcokrajowców, co ważne są to osoby, które posiadają oficjalne zezwolenie na pobyt długoterminowy. Czy żyją na koszt państwa? Pewna grupa na pewno, jednak większośc ludzi są to osoby dobrze wykształcone, które w Polsce znalazły świetną pracę. Marzeniem niejednego obcokrajowca jest pozostanie w kraju na dłużej, a może i nawet na stałe. Jak sobie radzą w trudnych sytuacjach? Niewiele osób sobie zdaje sprawę, jednak prosperują oni lepiej niż niejeden Polak. Poszukują nowych mieszkań, inwestują w rozwój wielu firm. Aby zaistnieć na rynku muszą wziąć kredyt. Nie tylko na mieszkanie, ale także na inną działalność gospodarczą.

Kredyt hipoteczny dla obcokrajowca

Kredyt hipoteczny to duże zobowiązanie wobec banku, nieważne czy jesteś Polakiem czy też Koreańczykiem. Każdy ma prawo wziąć kredyt, jednak różnie podchodzą do tego tematu banki. Co ważne na rynku pojawiło się coraz więcej ofert właśnie skierowanych do mieszkańców z innych państw, którzy na dłuższy czas osiedli w naszym kraju, a także poszukują dobrego sposobu na zakup nowego mieszkania. Większośc polskich banków ma świetną ofertę, procedura starania się o kredyt jest podobna, jak w przypadku mieszkańców Polski. Obcokrajowiec jednak musi postarać się trochę bardziej, donieść więcej dokumentów, które wymaga bank.

Warunki, które musi spełnić obcokrajowiec, by dostać kredyt na zakup mieszkania

Czy zdajesz sobie sprawę, ile na obecną chwilę mieszkań, domów czy innych nieruchomości zostało sprzedanych w ręce cudzoziemców? W samym 2018 roku statystyki podawały, że było ich ponad 16 tysięcy. Najchętniej z takiej możliwości korzystają nasi sąsiedzi, jak Ukraińcy, Niemcy czy też Białorusini.

Jednak zanim obcokrajowiec zakupi u nas mieszkanie musi spełnić formalności, które pomogą uzyskać mu odpowiednią zgodę. Jak już wcześniej było wspomniane oferta wielu banków, jest bardzo szeroka, każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie. Wniosek o kredyt to dopiero początek, do podstawowych dokumentów oczywiście należą paszport, zezwolenie na pobyt stały, ewentualnie osoby, która ma status rezydenta długoterminowego, a także ewentualnie gdy dana osoba posiada meldunek oraz PESEL. Czy to wszystko? Pewnie, że nie. Każdy Polak także musi przedstawić uzyskany dochód. A na dodatek wiarygodność finansowa oraz, co dla wielu jest dużym wyzwaniem wkład własny.

Zdolność kredytowa to coś, co pod uwagę bierze każdy bank. Niejedna osoba niestety nie otrzymała kredytu w przypadku braku możliwości spłaty odpowiedniej kwoty. Wszystko zależne jest od dochodów, którymi może pochwalić się potencjalny kredytobiorca. Obcokrajowcy często wcale nie mają go niskiego, w naszym kraju radzą sobie całkiem nieźle. Ważne, by było wszystko udokumentowane, żadne nielegalne prace nie są brane pod uwagę.

Lista wszystkich dokumentów jest bardzo długa, należy także pamiętać, że pomimo ogólnych zasad wynikających z ustawy, banki nakładają od siebie także szereg innych wymagań, które często są dość trudne do spełnienia przez niejednego obcokrajowca.
Banki wymagają paszport, kartę stałego pobytu z adresem zameldowania oraz numerem PESEL, w przypadku braku stałego meldunku istnieje możliwość dostarczenia zezwolenia na pobyt długoterminowy, zaświadczenie o dochodach, a także legalnym zatrudnieniu, zezwolenie na nabycie nieruchomości a także inne, które narzuca na cudzoziemca bank. Istnieje jeszcze jeden bardzo ważny warunek, przestrzegany przez każdy bank. Dostarczone dokumenty muszą być oddane wyłącznie w języku polskim, ewentualne poświadczenia niestety muszą być przetłumaczone, nie przez zwykłego tłumacza, lecz tłumacza przysięgłego, co wiąże się to z dodatkowymi opłatami. Jednak brak takiego dokumentu, tłumaczenia dyskwalifikuje obcokrajowca już prawie na starcie.

Czasem bywa łatwiej

Warto wspomnieć, że od pewnego czasu mieszkańcy Ukrainy mają dużo łatwiej, nie muszą uzyskać dokumentów bezpośrednio w swoim państwie, lecz mają możliwość wykorzystania Biura Informacji Kredytowej zlokalizowanego w Polsce.
Dodatkowe wymagania to codzienność, jednak każda ze stron nie posiada do siebie pełnego zaufania, niektóre banki wymagają więcej, część banków odcina się od obywateli spoza Unii Europejskiej. Polska udziela kredyt hipoteczny wyłącznie z wkładem własnym. Wymagania bywają bardzo różne warto zwrócić także uwagę, że wybierając się do innego banku raczej obcokrajowca nie ominie szczegółowa strategia. wciąż pojawiają się jak grzyby po deszcze.
Dodatkowym plusem jest oczywiście małżeństwo z obywatelem Polski, jednak nielegalne związki wciąż są bardzo modne. Banki oferują wiele możliwości. Często banki rezygnują z wielu niedogodności i oferują wręcz wiele ułatwień dla cudzoziemców np. obsługę w języku obcym, czy też rezygnację z wielu dokumentów. Warto wiedzieć, że zazwyczaj znacznie większe szanse na kredyt hipoteczny mają osoby związane formalnie węzłem małżeńskim,.
Wszyscy mają jednakowe szanse, jednak jedni mają więcej, a inni mniej możliwości. W Polsce, jak i w wielu krajach europejskich coraz łatwiej jest pozyskać kredyt, nie tylko hipoteczny, ale także każdy inny, który ułatwi start. Obcy kraj to oczywiście duże wyzwanie, ale niejedna osoba doskonale sobie poradziła. Na przykładzie innych narodowości warto zadbać o swój interes, w momencie gdy układamy sobie życie w innym kraju należy pomyśleć o sobie i swojej rodzinie. Może właśnie w innym państwie uda nam się stworzyć dom, rodzinę, poczuć stabilizację. Warto spróbować i nie przekreślać wszystkiego zaraz na początku, a co ważne zaraz przy pierwszym niepowodzeniu, które napotkamy na swojej drodze.

NAWIGACJA

Parterzy:

-
-