Konto bankowe dla nastolatka, jak nauczyć dziecko zarządzania pieniędzmi?

Kwestię edukacji finansowej naszego dziecka powinniśmy przemyśleć jak najwcześniej. Od małego warto uczyć dziecko odpowiedzialnego gospodarowania pieniędzmi. Nasza pociecha powinna potrafić odróżnić chwilowe zachcianki od rzeczywistych potrzeb. Warto aby miała świadomość wartości pieniądza i wiedziała, że nie może kupić wszystkiego czego tylko zapragnie. Dobrym pomysłem może okazać się założenie konta bankowego dla młodych. Warto zapoznać się z ofertami banków i dostosować wybór konta do wieku i potrzeb naszej pociechy.

Konto bankowe dla dziecka poniżej 13 roku życia

Dla dzieci do 13 roku życia możemy założyć tak zwane konto skarbonkę. W większości przypadków do takiego konta nie posiadamy karty płatniczej. Można jednak na nim gromadzić środki, które będą oprocentowane. Nasza pociecha będzie mogła w ten sposób zarobić swoje pierwsze pieniądze.

Nauka oszczędzania

Możliwość gromadzenia środków, w miejscu do którego dziecko nie ma łatwego dostępu to świetny sposób na naukę oszczędności. Możemy wspólnie ustalić cel, na który będą zbierane pieniądze i motywować dziecko do odkładania drobnych sum z kieszonkowego lub pieniędzy, które otrzyma na przykład na urodziny. Kiedy uzbiera się odpowiednia kwota, udajmy się z naszą pociechą do banku i wypłaćmy środki. Zgromadzoną sumę pozwólmy wykorzystać dziecku na wymarzoną zabawkę czy inną potrzebę. Dziecko będzie miało satysfakcję, że samodzielnie udało mu się zgromadzić dużą kwotę, która starczy na spełnienie jego marzenia. Możemy również poprosić rodzinę, żeby zamiast kupowania drogich prezentów przelewała dziecku niewielkie kwoty na urodziny czy święta. Za zgromadzone w ten sposób środki dziecko będzie mogło samo wybrać sobie jeden wartościowy prezent.

Nauka zarządzania pieniędzmi poprzez zabawę

Niektóre banki oferują również dostęp do portali edukacji finansowej. Na takim portalu dzieci mogą zdobywać informacje z dziedziny finansów osobistych, uczyć się gospodarowania pieniędzmi. Wszytko odbywa się poprzez zabawę, na przykład w formie quizów, infografik czy gier. Jest do dobry sposób aby zachęcić dziecko do zainteresowania tematem. Nauka, która odbywa się poprzez zabawę będzie bardziej przystępna i nie znudzi tak szybko naszej pociechy.

Konto bankowe dla dziecka po 13 roku życia

Jeśli nasze dziecko skończyło już 13 lat możemy założyć mu konto z katą debetową oraz dostępem do bankowości internetowej. Na takie konto możemy przelewać dziecku na przykład kieszonkowe, z którego będzie mogło pokryć swoje dodatkowe potrzeby. Konto bankowe to bezpieczny sposób przechowywania pieniędzy. Nie będziemy musieli się martwić, że dziecko zgubi pieniądze lub je komuś pożyczy. Wystarczy nauczyć je przechowywania karty debetowej w odpowiednim miejscu.

Konto bankowe pozwoli naszemu dziecku się usamodzielnić. W sklepie będzie mogło samo zapłacić za grę czy książkę, którą sobie wybrało. Nauczy je to mądrze gospodarować pieniędzmi. Na konto może również otrzymać środki z podjętej pierwszej wakacyjnej pracy. To świetny sposób aby nasza pociecha już od najmłodszych lat nauczyła się zarabiać pieniądze i nimi zarządzać. Banki organizują również cyklicznie akcje charytatywne, na których dziecko może wspomóc potrzebujących. Na pewno będzie to dla niego cenna lekcja.

Jak jeszcze nauczyć dziecko zarządzania pieniędzmi?

Już od najmłodszych lat powinniśmy angażować nasze dziecko w sprawy finansowe. Nauczmy je jak zaplanować miesięczny budżet domowy. W zależności od wieku, dziecko powinno mieć świadomość ile kosztują nasze bieżące potrzeby. Ile kosztuje mieszkanie i jakie opłaty w związku z nim co miesiąc ponosimy. Powinno wiedzieć jaką ilość otrzymanej wypłaty przeznaczamy na jedzenie, oszczędności czy rozrywkę. Pomoże mu to w przyszłości lepiej zarządzać własnymi pieniędzmi. Warto również pokazać dziecku wszelkie możliwe sposoby oszczędzania. Nauczy je mądrze korzystać z promocji. Pamiętajmy, że dla naszej pociechy to my jesteśmy wzorem do naśladowania. Jeśli my dobrze gospodarujemy budżetem domowy i dziecko będzie w przyszłości umiało się tym dobrze zająć. Nie warto odkładać nauki na później. Wprowadzajmy ją powoli już od najmłodszych lat. Przekazywaną wiedzę i intensywność nauki dostosujmy do wieku dziecka.

Założenie dziecku konta bankowego może być kamieniem milowym w jego edukacji finansowej. Nasza pociecha będzie mogła nauczyć się oszczędzania. Od najmłodszych lat dowie się jak korzystać z bankowości internetowej czy stworzonych do zarządzania kontem aplikacji. Możemy również uczyć dziecko poprzez wrzucanie oszczędności do skarbonki. Każdy sposób nauki oszczędzania jest dobry. Zakładając konto bankowe dajemy jednak dziecku poczucie, że jest bardziej dorosłe i odpowiedzialne za swoje decyzje finansowe. Dzieci szybko się uczą i jeśli od małego przyswoją sobie wiedzę z dziedziny finansów osobistych będzie im łatwiej gospodarować zarobionymi pieniędzmi w przyszłości. Osoby, które popadły w tarapaty finansowe to zazwyczaj te, których nikt nie nauczył prawidłowego zarządzania pieniędzmi. Jeśli kiedyś będziemy dokonywali zakupu produktów na raty warto wytłumaczyć dziecku na czym polega ten system finansowania. Wdrażajmy wiedzę powoli, im dziecko będzie starsze tym więcej szczegółów możemy mu zdradzić. Nie ograniczajmy się jednak tylko do naszej wiedzy. Warto zapisać dziecko na dodatkowe koło naukowe, jeśli oczywiście nasza pociecha wyrazi taką chęć. Dobrym pomysłem są również wszelkie gry i zabawy oferowane przez banki. Dzieci mogą uczyć się przez zabawę. Nie nudzą się i produktywnie spędzają czas. To dobry sposób na wykorzystanie czasu podczas ferii zimowych czy wakacji. Nie jest to tradycyjna nauka z książek a nasze dziecko może w ten sposób wiele zyskać. Warto zatem rozważyć otwarcie konta bankowego dla nastolatka.