Karty płatnicze – korzyści w jednym banku, straty w drugim

Dobór odpowiedniej do naszych potrzeb karty płatniczej, jak i konta osobistego, to bardzo ważna decyzja, wbrew pozorom. Zwykle kartę taką, czy konto, wybieramy raz na kilka lat. A nawet kilkanaście. Chociaż, są i tacy klienci, którzy trzymają się „swojego” banku jak ostatniej deski ratunku, identyfikują się z nim tak mocno, że na myśl o zmianie dostają dreszczy. Tymczasem, świadomi konsumenci doskonale zdają sobie sprawę, że na polskim rynku występuje wiele banków, które wzajemnie ze sobą konkurują o zdobycie nowych klientów.

Jak wybrać idealne dla siebie konto i kartę płatniczą?

Spośród wielu atrakcyjnych ofert na rynku w zakresie usług bankowych czasami karta płatnicza czy samo konto nie jest jedynym czynnikiem, który powinniśmy wziąć pod uwagę, jeśli chcemy dobrać satysfakcjonującą nas ofertę. Czasami warto jest też wziąć pod uwagę inne czynniki, takie jak – jakie są dodatkowe produkty bankowe, ponieważ trzymanie pieniędzy w jednym banku na jednym koncie wpływa pozytywnie na wyliczenie dla przykładu zdolności kredytowej, która może mieć ogromne znaczenie w takim przypadku, jak podjęcie decyzji o zakupie domu czy innych dóbr materialnych, na które będziemy musieli ubiegać się o pewną kwotę pożyczki z tego banku.
Oczywiście, nie bez znaczenia pozostaje fakt, co z sobą niesie dane konto oraz karta płatnicza. Warto mieć na uwadze między innymi to, czy dana karta niesie ze sobą możliwość korzystania z bankomatów płatniczych w całym kraju za darmo, a jeśli nie, to jakie opłaty będziemy musieli ponieść i w jakiej wysokości. Czasem zdarzyć się może wykonanie przelewu błyskawicznego – tutaj koszt wykonania takiego przelewu jednorazowo również ma znaczenie dla naszych finansów, w zależności od tego, jak często może nam się to przydarzać w miesiącu.

Na co zwrócić uwagę wybierając produkt taki jak karta płatnicza?

Dzisiaj bez wątpienia ważna jest możliwość płacenia kartą przez internet. Bez takiej możliwości stajemy się odcięci od większości możliwości zakupu między innymi biletów lotniczych po cenie znacznie lepszej niż w punktach stacjonarnych. Są różne warianty kart płatniczych – między innymi Visa czy Maestro. Warto znać rozróżnienie między tymi dwoma choćby dlatego, że nie w każdym kraju dana karta może być honorowana. Ostatecznie, Visa jest znacznie bardziej rozpowszechniona i nie tylko w Europie, tak więc decydując się na kartę płatniczą, warto wybrać właśnie Visę, którą zapłacić możemy dosłownie wszędzie. Drugą kwestią jest wspomniana wcześniej możliwość płatności internetowej. Tutaj również, warto upewnić się co do rodzaju karty, którą zamówimy wraz z kontem. Powinna reprezentować jeden z popularnych typów karty, z tyłu powinna znajdować się informacja w postaci trzycyfrowego numeru, który jest niezbędny do wykonania dowolnej transakcji internetowej.

Oprócz samej karty i konta, co jeszcze wziąć pod uwagę?

Oprócz karty i samego konta, warto zastanowić się, co jeszcze bank ma dla nas do zaoferowania. Między innymi, powinniśmy sprawdzić, jakie aplikacje oferuje dany bank i czy są z nimi problemy. Dobrze zaprogramowana aplikacja pozwala na między innymi transakcje typu BLIK, które są bezpiecznym sposobem zakupu przez internet. Ponadto, aplikacja powinna posiadać naprawdę łatwy w obsłudze interfejs użytkownika, intuicyjny, przemyślany w taki sposób, aby użytkownik miał łatwy dostęp do informacji o saldzie konta, opcji przelewów, informacji osobistych i innych produktów bankowych.
Innym czynnikiem, który powinien zadecydować o tym, jaki rodzaj bank w ogóle powinniśmy wybrać, jest to, czy kontakt z bankiem jest stosunkowo ułatwiony, czy obsługa klienta sprawnie i szybko odpowiada na wiadomości. Nie pozostaje to bez znaczenia w wielu sytuacjach, w których dla przykłądu staliśmy się ofiarą oszustwa i chcemy zablokować naszą kartę czy konto, by uchronić się przed utratą mienia. A idąc tym tropem, warto też zastanowić się, czy bank oferuje ubezpieczenie naszych środków na wypadek kradzieży i tym podobnych – w dobie płatności dotykowych takie rozwiązanie wydaje się satysfakcjonujące dla klientów, a przede wszystkim zabezpiecza ich na ewentualność spożytkowania w złych celach środków z ich karty przez niepowołane do tego osoby trzecie. Dobre ubezpieczenie bankowe w tym zakresie powinno pokrywać kwotę udokumentowaną przez właściciela rachunku, która została skradziona w ten sposób przez osobę trzecią, jak i niemożność zastrzeżenia karty, by uchronić się przed kradzieżą.
Oprócz tego, jeszcze warto mieć na uwadze różnego rodzaju benefity płynące z posiadania konta w danym banku. Może być to pakiet usług dodatkowych, może być to korzystniejsze oprocentowanie wolnych środków i oszczędności, ale może też być udzielenie kredytu na bardziej preferencyjnych warunkach, niż w przypadku nowych klientów. To również może mieć znaczenie przy wyborze banku, z którym zwiążemy się raczej na kilka następnych lat, ponieważ zmiana rachunku bankowego i przyzwyczajanie się do czegoś nowego a także aktualizacja swoich danych w każdej instytucji, z której do tej pory korzystaliśmy, potrafi trzymać nas przy banku, który niekoniecznie ma dla nas dobre rzeczy do zaoferowania. Dlatego, mając świadomość tego, jak ważnym dla nas jest wybór odpowiedniego rachunku oraz rodzaju karty płatniczej, powinniśmy działać świadomie i konsekwentnie, fundując sobie najlepsze warunki na następne lata. Dzięki temu unikniemy rozgardiaszu informacyjnego w przyszłości, a także będziemy mogli cieszyć się dodatkowymi korzyściami płynącymi z posiadania fantastycznego pakietu dołączonego do oferty konta lub karty płatniczej. Warto też pamiętać, że konta dzielą się także ze względu na wiek lub status zawodowy potencjalnego klienta banku – inne oferty będą kierowane dla studentów, inne oferty dla osób pracujących, a nawet z określonym dochodem miesięcznym. Ponadto, po upływie pewnego czasu najlepsze nawet konto studenckie może zamienić się w „zwykłe”, które jednak będziemy chcieli zmienić na lepsze.

NAWIGACJA

>

Parterzy:

-
-