Jakie produkty bankowe w jakiej sytuacji? Jak je wybrać?

Wybór odpowiedniego produktu bankowego jeszcze nigdy nie był taki trudny. Na polskim rynku nie brakuje szerokiej gamy różnego rodzaju produktów finansowych, związanych zarówno z przechowywaniem pieniędzy, produktami oszczędnościowymi, inwestycyjnymi, kredytowymi. Produkty takie, co gorsza, są oferowane nie tylko przez banki, które od zawsze kojarzą się z instytucjami pełnego zaufania publicznego (a czy tak aby na pewno jest..?), ale też przez popularne sieciówki (karty kredytowe, bardzo często). Gdzie, u kogo, jak i który produkt powinniśmy wybrać w danej sytuacji? Poniżej przedstawimy streszczenie sytuacji, jak i króciutki opis poszczególnych produktów.

Sytuacja numer 1: Szukam okazji do oszczędzenia pieniędzy.

Aktualnie warunki są średnio sprzyjające do oszczędzania gotówki. Zarówno lokaty, jak i konta oszczędnościowe, ostatnio prezentowały mniejsze oprocentowanie, niż wynosiła stopa inflacji. W takich warunkach trudno jest myśleć, które konto oszczędnościowe przysporzy największe zyski, chyba ze w zakresie najmniejszych strat. Czas ten jest jednak doskonałym momentem do inwestycji lub do operacji na walutach, których kurs jest satysfakcjonująco zmiennym. Wymaga to trochę duszy hazardzisty, ale też i odpowiedzialności by wiedzieć, kiedy powiedzieć stop. Kiedy inflacja zatrzyma się, wtedy będzie można znowu polegać na produktach oszczędnościowych typu konta, ponieważ większość lokat niestety na chwilę obecną ma mizernie niskie oprocentowanie – za wyjątkiem paru ofert dla nowych klientów, nieprzebijających jednak obecnej inflacji. Jest to dobry czas na zakup sprzętów i innych, ponieważ ceny takich produktów przy wzmożonym zapotrzebowaniu na produkty podstawowe skutecznie mogą iść w dół (niezmienne od wieków prawa podaży i popytu). Tak więc, może teraz jest dobry czas na zakup tego, o czym myślałeś już od dawna, za swoje oszczędności?

Sytuacja numer 2: Pilnie potrzebuję gotówki.

W sytuacji, w której pilnie potrzebujemy gotówki, skutecznie odradzamy wyciąganie środków dostępnych na kartach kredytowych, ponieważ zakończy się to tylko dodatkowym, i niebyt preferencyjncym oprocentowaniem rozłożonym do spłaty w czasie. Gotówkę najlepiej jest pożyczyć w ramach pożyczki gotówkowej, przeznaczonej na pewien cel. Pożyczki takie są korzystniej oprocentowane z punktu widzenia konsumenta, niż karty kredytowe, i można je wykorzystać na dowolny cel konsumpcyjny. Rozkładalność rat może przeciągnąć się do kilku lat, a stała kwota zwracana bankowi pozwoli na lepsze zarządzanie własnymi finansami w przyszłości.

Sytuacja numer 3: Pilnie potrzebuję kupić nowy sprzęt AGD, stary się zepsuł!

Jeśli nagle potrzebujemy dokonać pilnego zakupu, a jesteśmy tuż przed wypłatą i niekoniecznie dysponujemy odpowiednimi oszczędnościami wymaganymi do określonego zakupu, dobrze jest w takiej sytuacji posiadać kartę kredytową, która posiada pewien okres bezodsetkowy spłaty zapożyczonych środków. Dzięki karcie kredytowej możemy zakupić interesujący nas sprzęt, a resztę zobowiązania spłacić tuż po wypłacie bez ryzyka ponoszenia dodatkowych kosztów. Oprócz tego, w ten sposób budujemy swoją historię kredytową w BIKu, od której zależeć będzie przyznanie poważniejszych decyzji kredytowych w przyszłości, na przykład – na wymarzone mieszkanie.

Sytuacja numer 4: Potrzebuję dostosowanego do swoich potrzeb konta bankowego!

Na rynku usług bankowych nie brakuje ofert kont osobistych. Z tym, że różnią się one wszelkiego rodzaju korzyściami płynącymi dla wybranej grupy konsumentów. Warto wiedzieć, że konta będą się różnić, zarówno te dedykowane studentom, jak i młodzieży szkolnej, czy osobom aktywnym zawodowo. Różne są warunki pozwalające na uniknięcie opłat powiązanych z prowadzeniem rachunku – czasami jest to uzależnione od kwoty comiesięcznego wynagrodzenia wpływającego na nasze konto bankowe. Wybór banku, w którym otworzymy nasz rachunek, ma duże znaczenie także przy decyzjach o skorzystaniu z innych produktów bankowych, tak więc zanim zadecydujemy, gdzie chcemy posiadać swoje konto, warto jest prześledzić także oferty dotyczące możliwości korzystania z innych produktów. Posiadanie konta osobistego z rejestrowaną historią wpłat i operacji bankowych powiązane jest z obliczaniem zdolności kredytowej, jeszcze dokładniej właśnie wtedy, kiedy w tym samym banku decydujemy się na skorzystanie z różnych produktów bankowych. Konto bankowe idzie w parze z kartą płatniczą – choć na rynku pojawiają się takie ewenementy jak Revolut, to jednak warto posiadać doskonale dobraną do naszych potrzeb kartę płatniczą odpowiednio skojarzoną z naszym rachunkiem. Warto jest wybierać kartę typu Visa nad Maestro, zwłaszcza wtedy, kiedy lubimy podróżować po całym świecie, ponieważ Visa jest akceptowanym sposobem płatności praktycznie wszędzie. Ponadto, powinniśmy wybrać kartę, za pomocą której płatności w internecie nie będą problemem – taka karta musi posiadać zabezpieczający trzycyfrowy kod z tyłu karty, dzięki któremu będziemy w stanie potwierdzić każdorazowo transakcję wykonywaną przez nas w internecie i nie tylko. Warto pamiętać, że ma to znaczenie nie tylko wtedy, kiedy chcemy wykonać zakupy na Allegro, ale także zarezerwować loty, miejsca w hotelach, wakacje. Płatność w internecie zwykle gwarantuje nizszą cenę oraz nieco odmienne warunki odstąpienia od zakupu, jak i okres umożliwiający odstąpienie od umowy, a poświadczeniem transakcji jest jej zapis na koncie lub wiadomość przesłana mailem.

W dobie tylu różnych produktów bankowych warto jest wiedzieć, które z nich dostosowane są do naszych potrzeb, by w razie jednej z wyżej wspomnianych sytuacji lub innych niespodziewanych okoliczności wiedzieć, czego potrzebujemy i na co zwrócić uwagę zwłaszcza wtedy, kiedy musimy podjąć decyzję „na szybko”.

NAWIGACJA