Jak zaplanować rodzinne wakacje bez kredytu

Każdy z nas wakacje wyobraża sobie inaczej. Dla jednych to niekończące się spacery po górskich szlakach. Dla innych leżenie plackiem na plaży. Wszyscy jednak tak samo je doceniamy. Słusznie, są one nam bardzo potrzebne. W dzisiejszym świecie, szybkim i pełnym stresu, każdy z nas potrzebuje na chwilę zwolnić i odpocząć. Musimy zregenerować siły, aby wrócić do pracy wypoczętym i gotowym do działania. Podczas rodzinnych wakacji chcemy zapewnić najbliższym komfort, aby mogli jak najlepiej wypocząć i nie musieli niczym się przejmować. W związku z tym często wybieramy wczasy typu all inclusive. Mogą one pochłonąć nasze wynagrodzenie nawet za kilka miesięcy. Niekiedy organizujemy wyjazd na ostatnią chwilę, sięgając do banku po pożyczkę, którą spłacamy przez najbliższy rok. Czy da się inaczej? Jak zorganizować rodzinne wakacje bez kredytu?

Zapytajmy pracodawcę o dofinansowanie do urlopu

Zanim sięgniemy po kredyt w banku, zapytajmy naszego pracodawcę o dofinansowanie do urlopu. Jest ono popularne zwłaszcza w państwowych firmach. W tych będących własnością prywatną nie zawsze jest to praktykowane. Niekiedy to czy pracownik otrzyma dodatkowe środki na urlop zależeć może od jego stażu pracy. Zawsze warto jednak porozmawiać z naszym szefem i zapytać o dodatkowe środki na wypoczynek. Nawet jeśli nie zostały one przewidziane przez pracodawcę istnieje szansa, że po naszej rozmowie otrzymamy niewielki bonus do najbliższej wypłaty. Możemy też zapytać pracodawcę o możliwość wzięcia pożyczki pracowniczej. Takie pożyczki zazwyczaj nie są oprocentowane i dzięki temu stają się dla nas bardziej korzystne.

Zaplanujmy wyjazd z wyprzedzeniem

Do planowania wymarzonych rodzinnych wakacji warto zabrać się jak najszybciej. W praktyce sprawdzi się planowanie nawet z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem. Z reguły wczasy zaplanowane wcześniej możemy zorganizować za mniejsze pieniądze. Podobnie może być przy zakupie wakacji na ostatnią chwilę. W takiej sytuacji jednak nasze wczasy nie są jednak do końca pewne. Biorąc pod uwagę fakt, że mamy podróżować całą rodziną może to stanowić problem.

Wybierzmy czas i kierunek

Udane wakacje możemy mieć niezależnie od pory roku. Kiedy u nas robi się już zimno w innych krajach sezon urlopowy trwa w najlepsze. Najważniejsze to przeanalizować różne możliwości i wybrać kierunek odpowiedni dla naszej rodziny. Może się okazać, że udając się na dwutygodniowe wakacje all inclusive we wrześniu, na przykład do Hiszpanii, wydamy mniej pieniędzy niż spędzając w sierpniu dwa tygodnie nad polskim morzem.

Zdecydujmy czy sami możemy zorganizować wycieczkę

Powinniśmy również zastanowić się czy jesteśmy w stanie zorganizować taki wyjazd samodzielnie. Wychodzi to o wiele taniej niż korzystanie z ofert biura podróży. Podróż z biurem podróży na pewno jest łatwiejsza. Nie musimy martwić się żadnymi formalnościami. Pracownik załatwi wszystkie rezerwacje za nas. Na miejsce przywiezie nas zapewniony transport. Będzie się tam też znajdował rezydent mówiący w naszym języku, co dla niektórych z nas może być sporym ułatwieniem podczas podróży zagranicę. W razie nagłej sytuacji bez problemu otrzymamy pomoc.

Jeśli jednak zależy nam na tym, aby trochę zaoszczędzić, warto spróbować zorganizować wakacje samodzielnie. Możemy śledzić strony internetowe tanich linii lotniczych. Jeśli wykażemy się wytrwałością istnieje duże prawdopodobieństwo, że znajdziemy okazyjną cenę. Podobnie porównajmy kilka portali, które oferują możliwość rezerwacji hotelu czy apartamentu. Możemy dokonać takiej rezerwacji, którą można bezpłatnie anulować nawet na dzień przed planowanym przyjazdem. Jest to dobra opcja, ponieważ możemy zarezerwować wakacje odpowiednio wcześniej nawet jeśli nie posiadamy jeszcze całej wymaganej kwoty.

Zorganizujmy potrzebne środki

Kiedy już zdecydujemy się na konkretny termin i kierunek ustalmy jaka realna kwota jest nam potrzebna na zorganizowanie wyjazdu. Pomyślmy również o jakimś dodatkowym zabezpieczeniu. Jeśli podróżujemy na terenie państw członkowskich UE/EFTA warto wyrobić sobie EKUZ czyli Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Dzięki temu bez problemu skorzystamy z pomocy medycznej jeśli przydarzy nam się jakaś niespodziewana sytuacja. Kluczem do sukcesu jest ustalenie ile środków tak naprawdę potrzebujemy aby zorganizować wyjazd bez zaciągania dodatkowych zobowiązań. Zastanówmy się ile czasu zostało do wyjazdu, i ile miesięcznie jesteśmy w stanie na niego odłożyć. Możemy założy w banku osobne konto oszczędnościowe, na które będziemy odkładać środki. Specjalnie przeznaczone na ten cel konto sprawi, że trudniej będzie nam się dostać do już raz odłożonych środków. Nie wydamy ich na nieplanowany zakup czy prezent. Jeśli systematyczne miesięczne wpłaty nie wystarczą na zorganizowanie potrzebnej ilości pieniędzy pomyślmy o innych źródłach. Może mamy w domu jakieś niepotrzebne przedmioty, które moglibyśmy sprzedać. Możemy też zapytać o możliwość zrobienia kilku nadgodzin w pracy. Jeśli otrzymamy zwrot podatku część kwoty przeznaczmy na poczet wakacji.

Każdy z nas potrzebuje wypoczynku, a urlop i wyjazd w nowe miejsce jest świetną ku temu okazjom. Nie powinniśmy rezygnować z podróży tylko dlatego, że wydaje nam się, że nas na nią nie stać. Nie sięgajmy też od razy po kredyt gotówkowy. Rozważmy najpierw wszystkie dostępne możliwości i wybierzmy możliwie najlepsze dla nas rozwiązanie. Warto posiadać kilka kont oszczędnościowych i systematycznie wpłacać na niej chociaż małe kwoty. Nawet jeśli na takim koncie zgromadzi się tylko kilkaset złotych, o wiele łatwiej będzie nam uzbierać część brakującej kwoty. Ważne by po powrocie z urlopu zacząć zbieranie na nowo, abyśmy mogli w przyszłości zorganizować kolejny wyjazd. Jeśli okaże się, że z wakacji przywieziemy jakąś gotówkę z powrotem przynajmniej jej część odłóżmy.

NAWIGACJA

>

Parterzy:

-
-