Jak zadbać o finanse osobiste?

Finanse osobiste to coś, o co każdy z nam powinien zadbać. Znajomość swoich zobowiązań i miesięcznych wpływów pozwoli nam lepiej zapanować nad płynnością finansową. Ważne, aby pieniędzy nie tylko starczało nam do pierwszego ale byśmy posiadali również jakieś oszczędności.

Jak powinny wyglądać dobrze prowadzone finanse osobiste?

Sytuacja, do której dążymy, to taka kiedy jesteśmy w pełni świadomi swojej sytuacji finansowej. Wiemy, na co i w jakiej wysokości idą nasze pieniądze. Posiadamy także wiedzę, na ile w danym miesiącu możemy sobie pozwolić. Dobrze byłoby również nie posiadać żadnych zobowiązań lub tylko te konieczne i nisko oprocentowane, jak na przykład kredyt hipoteczny. Nie powinniśmy przy tym zapominać o stworzeniu większej sumy oszczędności, które będą czekały na przyszłość. Odłożenie nawet drobnej sumy może w przyszłości ochronić nas przed koniecznością zaciągnięcia niekorzystnej pożyczki czy kredytu.

Jak nasze finanse osobiste wyglądają w praktyce?

W praktyce nasze finanse osobiste nie wyglądają już tak kolorowo. Przychodzą takie miesiące, że już w połowie brakuje nam środków na życie. Nic nie mówiąc już o przetrwaniu do pierwszego. Często w takiej sytuacji sięgamy po pożyczki u rodziny lub sprzedajemy mniej potrzebne rzeczy. Nawet jeśli uda nam się zaciągnąć dobrze oprocentowany kredyt w banku, zazwyczaj przeceniamy swoje możliwości spłacania comiesięcznych rat. Nie zatrzymujemy się na jednej pożyczce czy kredycie. Z uporem maniaka sięgamy po następne zobowiązanie. W taki sposób, nawet jeśli oferty są naprawdę korzystne szybko możemy wpaść w dołek finansowy. Niespłacane kwoty szybko rosną, zwłaszcza jeśli powiększają się o odsetki i koszty windykacji.

Jak polepszyć stan swoich finansów?

Warto jak najszybciej zabrać się za poprawę stanu swoich finansów. Nie jest to wcale takie trudne jak się wydaje. Wymaga jednak systematyczności i niekiedy ciężkiej pracy. Mówi się, że tak naprawdę istnieją dwa sposoby, aby polepszyć swoją sytuacje finansową. Możemy znaleźć lepiej płatną pracę, wtedy nie musielibyśmy, aż tak liczyć się z każdą wydaną złotówką. Innym sposobem jest zmniejszenie swoich wydatków. Idzie za tym jak najszybsza spłata zobowiązań i nie tracenie dostępnych środków na niepotrzebne rzeczy. Pomóc nam w tym może systematyczne tworzenie budżetu domowego, planowanie wydatków i robienie zakupów z głową.

Tworzenie budżetu domowego i planowanie z wyprzedzeniem

Budżet domowy pozwala nam przewidzieć ile środków posiadamy w danym miesiącu i jak możemy je rozdysponować. Początkowo tworzenie budżetu domowego może wydawać nam się żmudne i męczące. Warto jednak postarać się poprowadzić go chociaż przez trzy miesiące. Pozwoli to poznać nam średnią miesięcznych przychodów i wydatków.

Tworząc budżet domowy musimy przede wszystkim spisać wszystkie środki jakie otrzymujemy w skali miesiąca. Zapiszmy wynagrodzenie za pracę, wpływy z tytułu 500+, alimenty czy inne środki jakie otrzymujemy systematycznie np. od rodziny. Interesować nas będą również wydatki. Na początku nie powinniśmy sobie zbytnio utrudniać. Wydatki warto podzielić na kilka prostych kategorii. Są to między innymi: opłaty stałe za mieszkanie czy media; zobowiązania finansowe takie jak kredyty, karty finansowe czy pożyczki; środki na jedzenie w domu; środki na chemię i higienę; środki na jedzenie i rozrywkę na mieście; środki na zdrowie; nieplanowane wydatki. Możemy również utworzyć kategorię inne, w której znajdą się nie przewidziane innymi kategoriami wydatki. Im dłużej będziemy planować tym łatwiej będzie nam przychodzić stworzenie odpowiednich dla nas kategorii.

Mając już ustalone ile środków w danym miesiącu posiadamy, możemy przejść do ich rozdysponowania. Zacznijmy od wydatków stałych, których koszty znamy, są to na przykład opłaty za media, czynsz za mieszkanie, abonament za internet czy raty kredytów. Kwotę, która pozostanie nam po zapłaceniu wszystkich zobowiązań należy rozdysponować pomiędzy inne kategorie. Pomóc nam w tym może drugi etap tworzenia domowego budżetu, jakim jest spisywanie bieżących wydatków. Codziennie wieczorem na kartce lub w specjalnie utworzonym w tym celu, pliku w komputerze po prostu wpisujmy wydane sumy do odpowiednich kategorii. Będziemy dzięki temu mieli świadomość na co tak naprawdę rozchodzą się nasze pieniądze. Poznamy też kwoty jakie miesięcznie wydajemy na daną kategorię. Dzięki temu planowanie z miesiąca na miesiąc stanie się coraz łatwiejsze.

Zakupy z listą i porównywanie cen

Nasze finanse osobisty skutecznie podratować może robienie zakupów w sposób przemyślany. Wielu z nas często podczas robienia zakupów wydaje znacznie więcej niż planowało. Dzieje się tak za sprawą wszechobecnych promocji. Drugi produkt dostaniemy za pół ceny jeśli kupimy dwa naraz. Rzeczywiście możemy oszczędzić pod warunkiem, że ten produkt naprawdę zużyjemy w krótkim czasie. W innym razie zwyczajnie daliśmy się nabrać. Dobrą praktyką jest zatem robienie zakupów z listą. Warto być w tym konsekwentnym. Przed wyjściem na zakupy sprawdźmy co mamy w lodówce. Spiszmy listę potrzebnych produktów i się jej trzymajmy.

Nie warto również trzymać się na siłę jednego sklepu. W wolnej chwili udajmy się do kilku supermarketów i porównajmy ceny. Na niektórych produktach możemy oszczędzić nawet złotówkę czy dwa złote. Warto sprawdzić także marki własne i zamienniki jakie oferuje dany sklep. Niekiedy są to równie dobre jakościowo produkty w znacznie lepszej cenie.

Praca nad finansami osobistymi wymaga przede wszystkim chęci i systematyczności. Powinniśmy ją jednak podjąć, aby zapewnić sobie stabilność finansową. Naszym celem powinno stać się nie tylko zapewnienie środków na comiesięczne zobowiązania. Należy również zadbać o swoje oszczędności i zgromadzić odpowiednie zabezpieczenie na przyszłość. Po zgromadzeniu poduszki finansowej możemy pójść o krok dalej i pomyśleć o inwestowaniu.

NAWIGACJA

>

Parterzy:

-
-