Jak wyjść z chwilówek i odzyskać płynność finansową

Kiedy jesteśmy w potrzebie chwilówki mogą dosłownie uratować nam życie. Sięgają po nie przede wszystkim osoby zadłużone, które nie mogą dostać pożyczki w banku. Jest to również łatwy sposób na podratowanie płynności finansowej na przykład kiedy prowadzimy własną firmę. Nie zawsze potrzebujemy zaciągać długoterminowe zobowiązania. Niekiedy sprawdzą się właśnie krótkie pożyczki na tydzień lub miesiąc. Problem pojawia się w momencie kiedy zaciągnęliśmy już tyle chwilówek, że nie nadążamy z ich spłatą. Odsetki od niezapłaconych chwilówek mnożą się w bardzo szybkim tempie. Jak wyjść z tego błędnego koła? Jakie kroki powinniśmy podjąć aby na nowo odzyskać płynność finansową?

Policzmy ile wynoszą nasze zobowiązania

Możemy czuć się przytłoczeni ilością zobowiązań. W pierwszym kroku warto ustalić na czym tak naprawdę stoimy. Spiszmy wszystkie zobowiązania na kartce, zapisując obok kwotę jaka pozostała do zapłaty. Początkowo kwota naszego zadłużenia może nas jeszcze bardziej przytłoczyć. Nie warto jednak pomijać tego kroku. Jest on punktem wyjścia do polepszenia naszej sytuacji finansowej.

Ustalmy kolejność spłaty

Kiedy już wiemy ile i komu należy zapłacić, kolejnym krokiem będzie ustalenie kolejności spłat. Jeśli umowy zostały już wypowiedziane najrozsądniej będzie zacząć spłacać od pożyczki, która ma największe koszty lub tej, której pozostało do spłaty najmniej. Jeśli wybierzemy tę drugą opcję szybko zobaczymy rezultaty i tym samym uzyskamy motywację do dalszej spłaty. Podobny sposób spłaty kredytów prezentuje metoda kuli śnieżnej, z którą również warto się zapoznać.

Zorganizujmy środki na spłatę

Następnym krokiem będzie zorganizowanie dodatkowych środków na spłatę zobowiązań. Warto tutaj poprosić rodzinę o pomoc. Niekiedy wstydzimy się tego, że posiadamy niespłacone zobowiązania. Ich konsekwencje mogą być jednak o wiele poważniejsze niż nam się wydaje. Nie warto tracić za nie mieszkania czy samochodu jeśli istnieją inne sposoby spłaty. Decydując się na pożyczkę od rodziny pamiętajmy o podpisaniu między sobą odpowiedniej umowy. Ustalmy w niej kwotę pożyczki oraz sposób jej spłaty. Dzięki temu obie strony będą się czuły bardziej komfortowo oraz zaoszczędzi nam to nieporozumień czy niedomówień. Członek rodziny może ochoczo pożyczyć nam środki, a po tygodniu przemyśleć sprawę i zażądać zwrotu. Dzięki umowie nie będziemy musieli się tłumaczyć ponieważ wszystko zostało już ustalone.

Warto również poszukać dodatkowej pracy. Może być to jakieś zlecenie do wykonania kilka godzin w tygodniu. Pamiętajmy, że w takiej sytuacji każda dodatkowo zarobiona złotówka pomoże nam szybciej spłacić zobowiązania. Poszukajmy również w domu rzeczy, które moglibyśmy sprzedać. Być może posiadamy jakiś sprzęt elektroniczny, książki, ubrania czy inne rzeczy, które nie są nam w chwili obecnej niezbędne. Możemy wystawić takie przedmioty na aukcjach internetowych lub zamieścić darmowe ogłoszenie w lokalnym serwisie internetowym. Nie będą to duże kwoty ale w ten sposób łatwo możemy uzyskać zastrzyk dodatkowej gotówki.

Nauczmy się lepiej gospodarować pieniędzmi

Istotne również aby zastanowić się dlaczego znaleźliśmy się w zaistniałej sytuacji. Prawdopodobnie źle gospodarujemy swoimi pieniędzmi. Być może nasze problemy spowodowała niespodziewana sytuacja losowa taka jak wypadek czy utrata pracy. Dlatego warto zgromadzić chociaż niewielką kwotę oszczędności, która zabezpieczy nas na wypadek takich zdarzeń. Powinno to być kolejnym punktem na naszej liście zaraz po spłacie wszystkich zobowiązań. Póki co, warto skupić się nauce lepszego gospodarowania pieniędzmi.

Planowanie wydatków

Zacznijmy prowadzić budżet domowy. Wiemy już ile pieniędzy potrzebujemy na pokrycie naszych miesięcznych zobowiązań wynikających z chwilówek. Warto również znać pozostałe zobowiązania takie jak czynsz, opłaty za prąd, gaz czy internet. Należy ustalić ile środków potrzebujemy na nasze bieżące potrzeby takie jak jedzenie czy środki czystości. Zastanówmy się również z czego w danym momencie jesteśmy w stanie zrezygnować. Zamiast kawy na mieście zabierzmy termos z domu. Warto skupić się tylko na spłacie, nie planować w tym czasie dużych zakupów czy wyjazdów.

Jeśli wynajmujemy mieszkanie rozważmy zmianę metrażu na mniejszy lub wynajęcie mieszkania w nieco gorszej ale tańszej lokalizacji. W oszczędności powinniśmy zaangażować całą rodzinę. Jeśli dzieci są odpowiednio duże możemy wtajemniczyć je w naszą sytuację. Będzie im łatwiej zrozumieć kiedy odmówimy im dodatkowego kieszonkowego czy zakupu. Pomoże im to również nauczyć się na naszych błędach. Na własnym przykładzie możemy zafundować im ważną lekcję finansów osobistych.

Posiadanie wielu zobowiązań potrafi być przytłaczające, a wyjście z całej tej sytuacji może wydawać nam się niemożliwe. Nie warto jednak się poddawać i przestawać działać. Nasze zobowiązania będą rosły z każdym dniem, nawet jeśli będziemy udawać, że ich nie ma. Konsekwencje tego mogą być opłakane w skutkach. Należy zatem postarać jak najszybciej się z tą sytuacją uporać. Pomocne może okazać się tutaj wsparcie rodziny czy znajomych. Nie tylko to finansowe ale też emocjonalne. Ważne abyśmy nie byli z tą sytuacją sami. Dzieląc się problemem z bliską osobą możemy uzyskać wsparcie oraz dodatkową motywację do szybszej spłaty zobowiązań. Być może inna osoba znajdzie szybsze rozwiązanie naszych problemów, na które sami byśmy nie wpadli. Pomocy możemy również szukać na internetowych grupach wsparcia. Zaglądają tam osoby w podobnej sytuacji, jaki takie, którym udało już się wyjść z niekończącej spirali zobowiązań. Razem z innymi członkami grupy możemy się wzajemnie wspierać i motywować do działania. Proces spłaty zobowiązań jest długi i będzie wymagał od nas sporo wysiłku. Warto jednak go podjąć, aby zawalczyć o życie bez długów.

NAWIGACJA

>

Parterzy:

-
-