Czy zakup produktu na raty to dobry pomysł

Można powiedzieć, że zakupy na raty to swego rodzaju luksus. Akurat nie mamy wystarczającej ilości środków, a jak na złość popsuje się pralka czy telewizor. O ile właściwie z wielkim trudem moglibyśmy wyobrazić sobie życie bez telewizora, to brak pralki czy lodówki stanowi już większy problem. Może również skutecznie utrudnić nam codzienne funkcjonowanie. Podobnie będzie jeśli niespodziewanie zepsuje nam się telefon, którego gwarancja niedawno się skończyła. Smartfon to w dzisiejszych czasach wielofunkcyjne narzędzie ułatwiające nam pracę i codzienne obowiązki. Bez problemu załatwimy dzięki niemu wiele spraw stojąc na przykład w kolejce do lekarza. Nie mówiąc już o tym, że potrzebujemy go, żeby utrzymać kontakt z bliskimi, śledzić bieżące wiadomości czy zapewnić sobie odrobinę rozrywki. Często już w łóżku oglądamy na nim film czy serial, śledzimy portale społecznościowe. Nic dziwnego, że kiedy, któregoś z tych sprzętów zabraknie, bez zastanowienia sięgamy po nowy.

Dostajesz dzisiaj płacić za pół roku

Zakup produktów na raty stał się dzisiaj bardzo popularny i zdecydowanie łatwiej dostępny niż kiedyś. Jeśli chcemy kupić nowy aparat, lodówkę czy wspomniany telefon wystarczy założyć konto w wybranym sklepie internetowym i dokonać zakupu. Wszystko łącznie z kredytem możemy załatwić bez wychodzenia z domu.

Sklepy prześcigają się zatem w różnego rodzaju promocjach, wszystko po to, aby zadowolić klienta. Popularne, zwłaszcza przed świętami są promocje, w których dostajemy wybrany produkt od razu, a pierwszą ratę za niego płacimy dopiero za kilka miesięcy. Jest to niezwykle atrakcyjna oferta, zwłaszcza jeśli potrzebujemy czegoś na już. Zakupów ratalnych powinniśmy jednak dokonywać w sposób niezwykle przemyślany. Pamiętajmy, że to przede wszystkim my mamy mieć z nich korzyść. Nie ma również sensu kupować sprzętu na raty jeśli nie dysponujemy środkami na ich comiesięczną spłatę.

Zalety i wady zakupów ratalnych

Nieprzemyślane zakupy ratalne mogą przysporzyć nam sporo problemów. Nie należy jednak zapominać, że mają również dużo zalet. Do największych z nich należy to, że faktycznie otrzymujemy wybrany produkt na już. Dzisiaj dokonujemy zakupu, a w ciągu kilku dni kurier pojawia się u nas z przesyłkom. To nie tylko wygoda ale i pewnego rodzaju luksus. Wielu z nas, mimo że przez cały miesiąc ciężko pracuje, nie może pozwolić sobie na zakup drogiego sprzętu za gotówkę. W momencie kiedy zepsuje się na przykład lodówka, musielibyśmy oszczędzać rok czy dwa na nową. Możemy taki zakup rozłożyć na pięć lat, a rata jaką będziemy płacić nie nadszarpnie w tak dużym stopniu naszego budżetu. Dodatkowo jeśli pierwszą ratę zapłacimy dopiero za pół roku możemy do tego wydatku odpowiednio się przygotować. Warto w takim przypadku odłożyć środki na jedną ratę i trzymać je na wypadek gorszego miesiąca.

O ile przemyślane zakupy mogą nam przynieść wiele korzyść, o tyle te dokonane zbyt pochopnie zadziałają zupełnie odwrotnie. Kusząca może okazać się perspektywa płacenia za nowy telefon trzydziestu złotych miesięcznie, jeśli taki zakup rozłożymy na przykład na trzy lata. Trzydzieści złotych to niewiele. Zazwyczaj wydajemy tyle od ręki na nową książkę, jedzenie na mieście czy bilet do kina. Ta łatwa dostępność i możliwość długoterminowych płatności może być jednak zgubna. Po pół roku zakupiony sprzęt nie będzie już wcale taki nowy. Prawdopodobnie zapomnimy nawet, że go kupiliśmy. Biorąc na siebie kilka niskich zobowiązań może okazać się, że miesięcznie na kredyty ratalne przeznaczamy nie trzydzieści a trzysta złotych. Łatwo wpaść w spiralę takich zobowiązań. Przed podjęciem zakupu produktów na raty warto dobrze przemyśleć sobie kwestie ich spłaty. Czy rzeczywiście będziemy co miesiąc posiadali na nie wystarczającą ilość środków? Dodatkowo zbyt długi okres kredytowania może sprawić, że będziemy w dalszym ciągu spłacać dany sprzęt, a konieczny okaże się już zakup nowego.

Zakup na raty, kiedy się opłaca?

Zanim podejmiemy na siebie zobowiązanie kredytu ratalnego warto przyjrzeć się kilku kwestią. Do każdego zobowiązania należy podchodzić z głową. Nie ma znaczenia czy jest to korzystna oferta sprzętu na raty czy kredyt hipoteczny. Każde nieprzemyślane zobowiązanie może wprowadzić nas w problemy finansowe. Nie należy jednak bać się kredytów, warto jednak z nich umiejętnie korzystać.

Ilość rat

Okres spłaty powinniśmy dostosować do naszych potrzeb. Nie warto zarówno przeceniać swoich możliwości jeśli chodzi o wysokość comiesięcznych rat, jaki brać na siebie zbyt dużych zobowiązań. Powinniśmy zawsze zostawić sobie swojego rodzaju furtkę bezpieczeństwa, w razie nieprzewidzianej sytuacji życiowej.

Ile wynosi oprocentowanie

Kredyty ratalne, które są dla nas najbardziej korzystne, to takie, których oprocentowanie wynosi zero procent. Zazwyczaj płacimy do banku równowartość wartości zakupionego sprzętu. To ile wynosi oprocentowanie powinniśmy sprawdzić w pierwszej kolejności. Niekiedy jest ono uzależnione od ilości rat. Na przykład kupując telewizor na dziesięć rat otrzymamy zerowe oprocentowanie, a rozkładając ten sam zakup na dwadzieścia rat oprocentowanie będzie większe.

Prowizja i ubezpieczenie

Warto również zwrócić uwagę czy sklep lub bank pobiera przy zakupie ratalnym jakąś prowizję. Dodatkowo może się od nas oczekiwać wykupienia od rat odpowiedniego ubezpieczenia. Należy pamiętać, że takie ubezpieczenie nie jest obowiązkowe. Rezygnacja z ubezpieczenia jednak nie zawsze jest dobrym pomysłem. Bank może uznać nasz zakup za zbyt duże ryzyko, i zwyczajnie go nam odmówić.

Czy zatem zakup sprzętu na raty do dobra decyzja? Wszystko zależy od naszej obecnej sytuacji. Niekiedy stajemy przed wyborem zakupu jakiegoś sprzętu na raty lub nie kupowania go wcale. Przemyślane zakupy ratalne mają wiele zalet i mogą dostarczyć na sporo korzyści.

NAWIGACJA

Parterzy: