CO NALEŻY WZIĄĆ POD UWAGĘ, ZANIM WYBIERZESZ KONTO OSOBISTE?

Zdecydowana większość z nas decyduje się na wybór jednego konta bankowego na wiele, wiele lat. Późniejsza, ewentualna decyzja o tym, na jaki bank należałoby zmienić, przychodzi z olbrzymią trudnością. Bo nie tylko dochodzi do ponownego przejrzenia oferty i wyboru swojego konta, ale także te dane trzeba następnie zaktualizować w wielu miejscach, w tym w miejscu naszej pracy, by wynagrodzenie stale przychodziło na nowy wskazany rachunek. Choć nie jest to zbyt wielki wysiłek, często najzwyczajniej w świecie się nie chce – wobec tego, warto jest przyjrzeć się uważniej ofertom kont i przeanalizować wiele potencjalnych korzyści, zanim zdecydujemy się na dłużej związać z określonym bankiem.

Na co przede wszystkim zwrócić uwagę przy wyborze konta w banku?

Warto zacząć od tego, że niezmiernie ważna jest reputacja banku. Zakładając konto w instytucji, która nie została przetestowana przez innych klientów odpowiednio, lub w parabanku, wystawiamy się na ryzyko podlegania pod inne przepisy niż te dotyczące banków. Lepiej jest wykonać własne rozeznanie, dotyczące tego, co aktualnie polecają klienci banków – i dlaczego. Reputacja potrafi przekonać do wyboru najwłaściwszej dla nas oferty, a przede wszystkim gwarantuje satysfakcję z usług. Oprócz reputacji, warto sprawdzić, na jakie sposoby możemy kontaktować się z bankiem – czy drogą telefoniczną, czy preferowana jest mailowa, czy też przez serwis dostarczany przez bank. Przekłada się to na wygodę w korzystaniu z rachunku, a także innych produktów bankowych. Ponadto, warto poczytać, w jaki sposób bank podchodzi do swoich klientów oraz spraw do niego zgłaszanych – czy stara się na bieżąco rozwiązywać sytuacje konfliktowe, czy może też stara się zamieść ważne dla klientów sprawy pdo dywan.
Wygoda, szybki kontakt, bezpieczeństwo dostarczane przez bank to główne czynniki, którymi powinniśmy w ogóle kierować się przy wyborze banku do wieloletniej „współpracy”. To jednak nie wszystko, na co warto zwrócić uwagę –jest bowiem wiele banków, które cieszą się dobrą reputacją, szybkim kontaktem z obslugą banku oraz dostarczają wygody w korzystaniu z ich usług, a mimo to inne banki są znacznie popularniejsze.

Czym powinien odznaczać się dobry bank?

Dobry bank to taki, który dba o swoich klientów i nie zdziera z nich olbrzymiej kasy z tytułu spłat pożyczek i kredytów – a także dba o tych klientów, którzy zdecydowali się powierzyć mu swoje oszczędności z zamysłem uchronienia ich przed niekorzystnymi czynnikami inflacji lub chcieliby systematycznie i w bezpieczny sposób powiekszyć swój kapitał.
Zanim więc zdecydujesz się na podpisanie umowy o utworzenie rachunku bankowego w danej placówcce lub przez Internet, sprawdź także, jakie dostępne są produkty, z których będziesz mógł skorzystać, jeśli zajdzie taka potrzeba. Poczytaj opinie dotyczące między innymi pożyczek, kredytów, oprocentowania, dodatkowych warunków niezbędnych do spełnienia wymogów określonych przez bank przy udzielaniu pożyczki. Koniecznie upewnij się, że koszta rzeczywiste takich produktów bankowych to nie bajońskie sumy w postaci połowy kwoty pożyczonej sumy od banku do zapłacenia dodatkowo. Ponadto, zwróć uwagę na to, jakie produkty oszczędnościowe oferuje dany bank.

Dlaczego produkty oszczędnościowe są ważne?

Między innymi dlatego, że wiele banków posiada korzystne oferty zwłaszcza dla swoich klientów, lub dla nowych klientów, dopiero zaczynających współpracę z bankiem. Lokaty na poziomie 0,5% po 18 miesiącach to zdecydowanie poniżej oczekiwań każdego przyzwoitego klienta. Takie lokaty nie chronią ani przed inflacją, ani nie wpływają na powiększenie majątku klienta. Za to, z czasem zmniejszają siłę nabywczą danej kwoty i pomimo braku dostępu do środków – po jakimś czasie kupimy rzeczywiście mniej, niż moglibyśmy kupić, nawet przy zwiększonej kwocie ostatecznej naszych oszczędności.

Co jeszcze jest ważne?

Dobrze jest przypatrzeć się, czym bank kusi swoich potencjalnych klientów. Niektóre banki oferują dodatkowo szeroki zakres usług, który pozwala na skorzystanie z dodatkowych przywilejów po podpisaniu umowy o otwarcie konta rachunkowego. Do takich usług należeć mogą, dla przykładu, oferty ubezpieczenia, możliwość wypłaty ze wszystkich bankomatów w Polsce i za granicą, dodatkowo oprocentowany rachunek bankowy, czasem usługi consierga, i tym podobne. Niektóre z tych dodatkowych zalet mogą być naprawdę pomocne i owocować dodatkowymi korzyściami w życiu prywatnym tylko dlatego, że postanowiliśmy otworzyć konto właśnie w danym banku.

Zatem, jeszcze raz – co należy wziąć pod uwagę przy wyborze konta?

Zanim skorzystamy z oferty bankowej, przekonajmy się, że nasz bank jest naszym godnym reprezentantem, że cieszy się dobrą reputacją. Upewnijmy się, że kontakt z bankiem jest łatwy i wygodny, a bank szanuje nasze interesy. Dowiedzmy się, jak inni klienci oceniają współpracę z tym bankiem. Najlepszym źródłem informacji są inni klienci, chętnie dzielący się swoją opinią na temat usług. Zobaczmy, jakie inne produkty znajdują się w tym banku i na jakich warunkach dochodzi do ich przyznawania. Upewnijmy się, że warunki są przejrzyste, a produkty oszczędnościowe mają interesujące oprocentowanie, które nie sprawi, że oszczędzone przez nas pieniądze stracą na wartości przynajmniej. Zobaczmy, czy oferowane są także inne dodatkowe pakiety usług, będące ciekawymi korzyściami i mogące przysporzyć większe poczucie bezpieczeństwa podczas wieloletniej współpracy z bankiem. Konta bankowe, czy konta osobiste to całkiem ważna dla nas sprawa, dlatego decyzję o skorzystaniu z właściwej oferty należy podjąć ostrożnie, by uniknąć niepotrzebnego zamieszania w momencie w ktorym zorientujemy się, że nie jesteśmy usatysfakcjonowani z oferty, na jaką niegdyś się zdecydowaliśmy.

Parterzy:

-
-